6.1.2011 - Aktualizace fotografií v článcích:

TECHNIKA OPRÝSKANÉ BARVY

16. března 2009 v 18:42 | maverick |  Rady, tipy, triky
Úvod
Majíc udělaný model letadla po mnoho let, použil jsem tuto velmi realistickou techniku pro vytvoření efektu "odprýsklé barvy" na obrněné pozemní technice (AFV). Ano, barvení obvyklou základní barvou a pak aplikace škrábanců později stříbrnou tužkou nebo metodou "dry-brush" (pozn.: metoda "suchého štětce") základové barvy vypadají dobře a jsou rychlé. Tak proč zkoušet něco jiného?? Dobrá, tato technika je určena pro ty, kteří vyžadují trochu "extra" v zobrazování reality.
Postup
Pro tuto techniku, budete potřebovat: Láhev lešticího prostředku "Johnson's FUTURE" ("Johnson's KLEER" v USA), barevnou paletu laků pro vaše základní a vrchní nátěry (emaily jsou nejlepší), svitek málo lepící maskovací pásky (SELLOTAPE nebo TAMIYA jsou dobré) a vaši věrnou stříkací pistoli.

1. Začněte jako obvykle mytím součástek v mýdle a vlažné vodě, aby jste odstranili všechny mastné zbytky z výroby a nechte je řádně vyschnout, nebo to ošiďte a osušte model opatrně fénem.
2. Dalším krokem je stříkací pistolí nastříkání modelu základovou barvou, "Panzer Grey" pro nejrannější druhoválečné obrněnce nebo "Dunkelgelb" pro techniku z pozdějšího období. Dejte součástkám přinejmenším několik hodiny na zaschnutí barvy.
3. Použijte vaši obvyklou metodu pro "pre-shading". Znovu barvě nechte dostatečnou dobu pro zaschnutí.
4. Za další, nastříkejte dvě vrstvy "Future". Tyto vrstvy jsou aplikovány pro ochranu základní barvy. Dovolte vrstvám dokonale proschnout přibližně 24 hodin. Povrch by měl být tvrdý a vrstvy vysoce lesklé.
5. Když jste si dostatečně jistí, že "Future" zaschnul zcela, můžete začít stříkat vaši horní vrstvu barvy (Afrika Korps sandgrun nebo cokoliv) na základní barvu, a postupně zakrýt všechny povrchy, které přicházejí do úvahy. Dovolte vrchnímu nátěru schnout jenom hodinu nebo tak nějak, jen do té doby, než to je povrh barvy lehce "méně než lepkavý". Já obvykle čekám něco mezi 1 až 1 a ½ hodiny pro emaily.
6. Nastřihejte maličké množství maskovací lepicí pásky a uválejte je do míče (lepkavou stranou ven) a pohybem poklepáváním, stáhněte nějakou barvu. Začněte s nevelkými plochami, v realistických místech: pohyblivé části víka, hrany dveří, podběhy, kliky, matky, šrouby, motorové kryty, apod. Pokud toto uděláte správně, maskovací lepicí páska "oprýskáním" odhalí základní barvu pod vrchním nátěrem! Pro oprýskání větší oblasti použijte maskovací lepicí pásku "vcelku". Dejte si pozor ať tímto postupem neodstraníte místa kde byl použit "pre-shading", takovéto části pak nevypadají realisticky.
7. Nakonec použijte vaši obvyklou metodu pro "weathering" pastelovými barvami nebo oleji, atd.
Jestliže se chystáte používat tuto metodu, pak vám říkám, že dokončíte jakékoliv malování kamufláže na jedno posezení docela rychle, takže udělejte si rychlý plán akce ... a těšte se !
Tuto metodu můžete samozřejmě použití i na letadlo ...
Dobré, ne?? Šťastné modelaření!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama