6.1.2011 - Aktualizace fotografií v článcích:

PATINOVÁNÍ STŘÍKACÍ PISTOLÍ

16. března 2009 v 20:19 | maverick |  Rady, tipy, triky
Nebaví vás už patinovat oleji? Nebo se olejů bojíte, ale rádi byste vzhled svých modelů zlepšili? Zkuste se tedy naučit co nejefektivněji využívat svojí stříkací pistoli! Pro uspokojivý výsledek, je ovšem bezpodmínečně nutné zvládnout techniku stříkání, míšení a ředění barev. Druhá podmínka spočívá v hesle - "nebát se a experimentovat". Ano, je tu ještě jedna nepřehlédnutelná podmínka - barvy, které se spolu mísí, musí být vždy od jednoho výrobce! Mohlo by se totiž lehce stát, že by se po smísení barva srazila a věřte mi, že taková jedna neblahá zkušenost dokáže pěkně otrávit a vezme chuť do dalšího experimentování.
Postup je v zásadě velice prostý. Po nastříkání toho určitého kamuflážního pole (popřípadě celého modelu) se do zbytku barvy ve stříkací pistoli přidá několik kapek bílé barvy a větší množství ředidla. Abych byl konkrétní, tak poměr smíšené barvy je cca 25% (15-20% základního odstínu a 5-10% bílé na zesvětlení) a ředidla zbývajících 75%. Tuto silně rozředěnou a zesvětlenou směs pak opatrně stříkám vždy do středů jednotlivých panelů modelu. Barvu je nutno stříkat s citem tak, aby zesvětlená plocha neměla ostrý okraj, ale aby plynule přecházela do ztracena. Tímto způsobem patinování se nabarvený povrch modelu opticky roztříští a výsledek je minimálně o 100% přesvědčivější, než například kamufláž modelu, která je sice čistě nastříkaná, ale dále nijak nevypatinovaná (na pohled vypadá model jako barevná placka). Pro zesvětlování nikdy nepoužívejte samotnou bílou barvu, protože by zesvětlení plochy bylo moc ostré. Množství a stupeň zesvětlení pak záleží na vkusu každého modeláře, zda chce na povrchu vytvořit jen opravdu jemný efekt, nebo naopak velmi výrazné naznačení stínů.
Pro zvýraznění silně olétaného a odřeného modelu letadla je možné využívat nejenom zesvětlenou kamuflážní barvu, ale také jiné odstíny. Například rezavou barvu, tmavě šedou a podobně. Velice dobře vypadá, pokud se některé, již zesvětlené panely ještě doplní o další, jakýsi filtr vytvořený třeba rezatou, pískovou, nebo okrovou barvou. Úplně nakonec není špatné ještě více rozředěnou rezatou, nebo tmavě šedivou barvou přestříkat jednotlivé spáry paneláže letounu. Toto přestříkání však musí tvořit pouze 1-2 mm široké pruhy. Tím se panely od sebe ještě více opticky oddělí a výsledek bude opravdu skvělý, i bez použití jakýchkoli olejových barev a terpentýnů. Tím ovšem patinu provedenou oleji nijak nezatracuji, právě naopak! Kombinace obou postupů, tedy stříkání a patinování oleji posune konečný vzhled vámi vypiplaného modelu zase do jiné úrovně.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama