6.1.2011 - Aktualizace fotografií v článcích:

MALOVÁNÍ OBLIČEJŮ

16. března 2009 v 18:41 | maverick |  Rady, tipy, triky
Kvalitně zpracovaná figurka dokáže každý model oživit. Ze statické věci se najednou stává téměř živý předmět a navíc získáme představu o skutečné velikosti modelu. Z toho důvodu jsem se o figurky vždy zajímal a vyhledával informace jak je správně sestavit a hlavně nabarvit.
Uvedený postup vychází z několika postupů, které jsem vyčetl převážně na internetu a upravil podle svých poznatků a možností.
1. Figurku obrousím, slepím a vytmelím (figurky menších měřítek před aplikací barev vždy kompletně sestavím).
2. Na figurku si přilepím buď plastovou tyčinku, nebo nějaký hranolek, aby se s ní dalo pohodlně manipulovat.
3. Následuje pečlivé omytí saponátem.
4. Po řádném vyschnutí ji nastříkám primerem Tamiya ve spreji, nebo bílou akrylovou barvou a nechám proschnout minimálně 24-48 hodin.
5. Nyní je figurka připravena k nanášení barev.
6. Začínám vždy s obličejovou partiií. Na celý obličej nanesu Humbrol 148 a nechám 24 hodin proschnout.
7. Stíny: Namíchám si směs z olejových barev, Okr zlatý a Umbra přírodní - 4:1 (obě Umton), rozředím S6006 a vytvořím kašičku, kterou následně nanesu na obličej a nechám zavadnout (cca 10 minut) a poté setřu papírovým ubrouskem. 24 hodin nechám proschnout.
8. Dalším krokem jsou oči. Do bílé olejové barvy přidám trochu pleťové barvy. Za pomoci jehly umístím do každého rohu oka barvu bělma. Nechám zaschnout 1-2 dny.
9. Poté použiji Raw Umber-Umton a malé množství barvy naberu na jehlu a do každého oka, mezi bílé okraje, umístím duhovku. Je lepší duhovku malovat tak, aby se postava nedívala do středu, vypadá to nepřirozeně, lehce mimo střed, doprava, nahoru, dolů, doleva. Nechám zaschnout 1-2 dny.
10. Poté co oči pořádně proschly začínám s hlavním nátěrem barvy pleti. Míchám ji z odstínů Okr zlatý (Umton), Burnt Siena (Winton), Běloba zinková (Umton) v poměru 2:1:4 a rozředím ji ředidlem s S6006 (ředidlo S6006 se mi na olejové barvy osvědčilo nejlépe) na konzistenci normální emailové barvy a kvalitním štětcem nanesu na obličej. Přitom se vyhýbám očím a všem stínům aplikovaným dříve. Olejové barvy jsou částečně transparentní, takže trochu prosvítá i podkladová barva. Nechám obličej cca 2 hodiny zaschnout.
11. Světlá místa: Použiji Bělobu zinkovou-je transparentní a méně kryje něž jiné běloby (zbavenou oleje na ubrousku) a vždy nanesu párátkem 2-3 tečky na uvedené oblasti: Lícní kosti, špička nosu, brada, nad obočí, čelo, vrcholky uší, klouby na rukou. Nechám cca 1-2 hodiny zavadnout, pak použiji měkký štětec a 2-3 pohyby přes obličej shora dolů bílou barvu rozetřu. Zpočátku nebude nic moc patrné, je potřeba nechat olejové barvy zaschnout, aby bílá barva vytvořila "světla".
12. Pokud na obličeji zůstanou nerovnosti po tazích štětcem, použiji měkký štětec na jejich roztupování.
13. Poté si namíchám barvu rtů: Do olejové barvy obličeje přidám velmi malé množství karmínové červené. Maluji vždy jen spodní ret. Po zavadnutí doprostřed spodního rtu umístím bílou tečku.
14. Stejnou barvu, popřípadě zesvětlenou tělovým odstínem použiji na líce. Aplikaci provedu buď nyní, nebo až celý obličej proschne a to tak, že si naberu malé množství na štětec a opatrně roztupovávám v požadované oblasti.
15. Obličej nechám alespoň 48 hodin proschnout a pak oči přetřu pololesklým lakem, aby se v nich projevil odlesk- hotovo.
Popsaná cesta je poměrně zdlouhavá. Malování obličeje je možné i za použití akrylátových barev, kdy jsou výsledky srovnatelné, nebo i lepší a výsledek se dostaví mnohem rychleji, zpravidla za 2-3 hodiny, navíc malování očí je mnohem jednodušší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dominik Dominik | 13. ledna 2011 v 22:54 | Reagovat

Mužu se zeptata kde máš zdroj(odkaz) kde si to stáhnul??

2 Dyenseges Dyenseges | E-mail | Web | 28. dubna 2018 v 14:28 | Reagovat

You need to be a part of a contest for one of the most useful websites on the net. I will highly recommend this site!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama